Koszyk (0)
NAWA
nawa the urban sculpture on water
Pawilon miejski NAWA jest ukoronowaniem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016. Inspiracją dla zastosowania konstrukcji łukowej była pobliska Katedra św. Jana Chrzciciela, Hala Targowa, Ossolineum i jego biblioteka. Forma bionicznego łuku współgra z kształtem samej wyspy i harmonizuje z otaczającą architekturą.
urban sculpture made os inflated steel nawa

Zamieszkana. Zapomniana. Odrodzona.

NAWA jest częścią programu rewitalizacji wyspy Daliowej – najmniejszej spośród ponad dziesięciu wysp w centrum Wrocławia. Celem programu było przekształcenie zaniedbanego i zapomnianego miejsca w przestrzeń otwartą na spotkania, koncerty i wydarzenia artystyczne, stając się tym samym przestrzenią dla mieszkańców miasta.

Piękno, trwałość, ponadczasowość

Ta architektoniczna rzeźba publiczna składa się z 35 bionicznych stalowych łuków, które nawiązują formą do kształtu wyspy i przede wszystkim do konstrukcji pobliskiej historycznej architektury Ostrówa Tumskiego z XI wieku. Łuki razem tworzą ultralekką, trwałą konstrukcję, a jej lustrzana, stalowa powierzchnia odbija otoczenie, nadając efekt żyjącej rzeźby, która zmienia się w ciągu dnia i pór roku.
nawa public sculpture by zieta
Zaprojektowana forma obiektu została podzielona na poszczególne części za pomocą oryginalnego algorytmu i specjalistycznego oprogramowania do projektowania parametrycznego. Pozwoliło to dostosować kierunek siły i zoptymalizować produkcję, transport i wytrzymałość na podstawie symulacji w czasie rzeczywistym (FEM Simulation). Ze względu na lokalizację i rozmiar rzeźby, poszczególne łuki zostały wykonane w stoczni, na północnym wschodzie miasta, a następnie dostarczone na wyspę Daliową drogą wodną.
nawa public sculpture

Estetyka, nauka, projektowanie

Rzeźba została wykonana z zastosowaniem oryginalnej technologii FiDU (swobodnego odkształcania stali ciśnieniem wewnętrznym), która pozwala tworzyć dopasowane do kierunku siły ultralekkie elementy konstrukcyjne z blachy. Bioniczne łuki zostały wycięte i spawane wzdłuż krawędzi, a następnie nadmuchane sprężonym powietrzem. FiDU pozwala przekształcić płaskie obiekty dwuwymiarowe w wytrzymałe, lekkie trójwymiarowe profile nośne.
nawa public sculpture made of inflated metal
Lekko falista powierzchnia ze stali nierdzewnej o lustrzanym wykończeniu przypomina powierzchnię wody, która odbija wszystko wokół i zmienia się w ciągu dnia i pór roku. NAWA jest pierwszym obiektem wykonanym przy użyciu technologii FiDU w tak dużych rozmiarach. Początkowo kontrowersyjny projekt stał się popularnym miejscem spotkań, sesji zdjęciowych i wydarzeń artystycznych.
Od premiery w czerwcu 2017 roku rzeźba zdobywa uznanie w przestrzeni architektonicznej, przyciągając uwagę krytyków i najważniejszych prasy z całego świata. Podczas finału konkursu organizowanego przez czasopismo Architektura-Murator, została uznana za najbardziej innowacyjny polski projekt architektoniczny 2017 roku.

W grudniu 2018 roku rzeźba została nominowana do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Współczesnej Architektury - Nagrody Miesa van der Rohe 2019 - jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie. Kilka dni później ogłoszono ją jako jedno z dziesięciu najlepszych pawilonów architektonicznych roku 2018 w prestiżowym rankingu portalu Dezeen.

W grudniu 2018 roku rzeźba została nominowana do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Współczesnej Architektury - Nagrody Miesa van der Rohe 2019 - jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie. Kilka dni później ogłoszono ją jako jedno z dziesięciu najlepszych pawilonów architektonicznych roku 2018 w prestiżowym rankingu portalu Dezeen.

Leave us a message if you are interested in special project such as a sculpture, trophy or if you have any other idea that we can help you with.

NAWA

Nie przegap

Zieta meets Hawrot

Gallerie Trittligasse 4

Gallerie Trittligasse 4

Obserwuj nas

Najnowsze na Instagramie

Prosimy wybrać preferowany język i walutę, aby proces zakupowy był przyjemniejszy.
Wybór można zawsze zmienić w menu na górze
Akceptuję