Lustra Oskara Zięty z interwencją artystyczną na aukcji dobroczynnej Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie organizowanej na rzecz warszawskiego muzeum.
Wernisaż wystawy artystycznie zreinterpretowanych luster Oskara Zięty odbędzie się 18 października 2024 r. w domu aukcyjnym Desa Unicum o godz. 18:30
Wernisaż wystawy artystycznie zreinterpretowanych luster Oskara Zięty odbędzie się 18 października 2024 r. w domu aukcyjnym Desa Unicum o godz. 18:30
III Dobroczynna Kolacja Spragnieni Piękna wraz z aukcją rozpocznie się 21 października 2024 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Czy sztuka czysta czy użytkowa?
Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie” organizuje wydarzenia dobroczynne. Angażują się w to uznani artyści, którzy z myślą o aukcji przygotowali specjalne prace. Młodą, ale już jednak regułą stało się to, że dzieła te przełamują tradycyjny podział na sztukę czystą i sztukę użytkową.
Dzieła deformowane w metalu
W centrum tegorocznej aukcji „Spragnieni Piękna. Pasjonaci są wszędzie” znajdą się obiekty podwójnej wartości. To lustra Tafla i Oko z deformowanejj stali, wykonane z pomocą unikatowej technologii FiDU przez Oskara Ziętę, którego prace znalazły się m.in. w kolekcjach Centre Pompidou w Paryżu czy MoMA w Nowym Jorku.
Interpretacje refleksyjne
Dzięki interwencjom artystycznym Karoliny Bielawskiej, Krzysztofa Gila, Marcina Janusza, Borysa Kudlicki, Angeliki Markul, Pauliny Stasik, Małgorzaty Szymankiewicz, Martyny Ścibior i Mariusza Tarkawiana, choć nadal odzwierciedlają otoczenie, obiekty te zyskały jednak dodatkową warstwę estetyczną i znaczeniową.
Odbicia, odbite, własne
Te zjawiskowe, dające do myślenia dzieła niosą z sobą zachętę do odkrywania nie tylko własnego autoportretu, ale też portretu naszej epoki. Tak jak czynią to bohaterowie ikonicznych dzieł sztuki z Galerii XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie na fotografiach Ernesta Wińczyka.
Czy nasze kolekcje pozostaną prywatne, czy zaczniemy razem współtworzyć zasoby dziedzictwa narodowego? Czy pozwolimy naszej pasji umrzeć razem z nami, czy damy jej trwać – tak, aby służyła w przyszłości innym? Czy i nas, jak Korwin-Milewskiego, ktoś kiedyś będzie wspominał jako spragnionych piękna pasjonatów? Jaki autoportret chcemy po sobie zostawić? Wierzymy, że spoglądając w tafle przygotowanych prac, odkryją Państwo nie tylko własny autoportret, ale i autoportret naszych czasów” – komentuje Małgorzata Wandzel, Wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciele MNW
„Spragnieni piękna są wszędzie. I pasjonaci także. A tegoroczna aukcja dobroczynna Przyjaciół Muzeum Narodowego stanowi tych pasjonatów celebrację, dlatego zainspirowani postacią Ignacego Korwin-Milewskiego - chcemy wybrać się z Państwem na drugą stronę lustra czasu i zastanowić się wspólnie nad kształtem tego, co zostawimy po sobie dla potomnych?
Kreacja dla dobra
Wernisaż wystawy artystycznie zreinterpretowanych luster Oskara Zięty odbędzie się 18 października 2024 r. w domu aukcyjnym Desa Unicum o godz. 18:30, a III Dobroczynna Kolacja Spragnieni Piękna wraz z aukcją rozpocznie się 21 października 2024 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Licytować można podczas kolacji oraz online za pośrednictwem aplikacji Desa Unicum i portalu Artinfo.pl. Start aukcji 21:15. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie projektu „Autoportrety”, mającego na celu rozwijanie kolekcji sztuki współczesnej i promowanie młodych, utalentowanych artystów.
Link do katalogu aukcyjnego:
Desa Unicum →
Artinfo.pl →
Partnerem głównym tegorocznej kolacji jest firma motoryzacyjna Bugatti Katowice.
Desa Unicum →
Artinfo.pl →
Partnerem głównym tegorocznej kolacji jest firma motoryzacyjna Bugatti Katowice.
Partnerzy aukcji: Zieta Studio, Desa Unicum, Artinfo.pl
Materiały prasowe: Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie