Neony fascynują nas dwutorowo – estetycznie i inżynieryjnie. W narracji barw odcienie neonowe są dowodem na potencjał ludzkiej kreatywności. Wykraczają poza tradycyjne koło kolorów. Neony genialnie akcentują przestrzeń w projektowaniu wnętrz – prowokują, fascynują, szokują. Mają niepowtarzalną siłę.
Ich charakterystyczną cechą jest magnetyzujący blask, który nieodparcie przyciąga oko. Neony balansują na cienkiej granicy między kontrowersją a fascynacją. Te wyraziste odcienie, wykraczają poza konwencjonalny spektrum, dlatego rzucają intensywne zaklęcia na nasze zmysły.
Neo, czyli nowe
Taka złożoność może nas dygresyjnie przeprowadzić przez pochodzenie samej nazwy „neon”. Pochodzi ona od greckiego neo/neos (νέον/νέος), co oznacza „nowy”. Po raz pierwszy użyto jej, by opisać chemiczne odkrycie gazu nazwanego później neonem, który w silnym polu elektrycznym intensywnie świeci, przypominając dzisiejsze komercyjne oświetlenie neonowe.
Interdyscyplinarne pobudki
Nasza fascynacja neonami była wyzwaniem. Poszukiwaniem żywych kontrastów w nowoczesnych przestrzeniach i zaawansowanych technik barwienia metalowych powierzchni. Często tak pracujemy w Zieta Studio. Subtelnie przemieszczamy się pomiędzy inżynierią materiałową a estetyką.
Nowe neonowe
W Zieta Studio pierwszą neonową, nową przygodą była koloryzacja naszej ikony, stołka PLOPP. Metalowy obiekt w neonowych odcieniach nabrał jeszcze bardziej „zabawkowego” charakteru – bo nieraz jest tak nazywany „dmuchaną zabawką”. Te pociągające barwy nałożyliśmy również na inne obiekty.
W świetle neonów USA
Ich blask, w pełnej krasie ukazał się odwiedzającym nowojorskie targi ICFF i WantedDesign Manhattan 2023. Neony Zieta Studio wkradły się w serca amerykańskiej sceny projektowej – co dumnie poświadcza wyróżnienie w kategorii obiektów dekoracyjnych dla naszego stoiska.
Obecnie te same neonowe eksperymenty prezentujemy w historycznym budynku C.H. Renoma. W sercu Wrocławia, mieście, w którym prowadzimy prace projektowo-badawcze Zieta Studio.
>>> ICFF 2023
>>> ICFF 2023