Mamy przyjemność współtworzyć historię. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do siedzenia wybrało ultralekkość. 150 krzeseł Ultraleggera, dumnie rozpoczęło swoją wielopokoleniową i odpowiedzialną misję w nowych murach MSN.
Historia często wydarza się niepostrzeżenie – tworzą ją wyjątkowe momenty, wyjątkowi ludzie i inicjatywy. Taki właśnie jest projekt MSN – to kompozycja unikalna i unikatowa. Dzieło wielkiego architekta Thomas Phifera, świątynia światła, miejsce wielkiej i wielkoskalowej artystki Magdaleny Abakanowicz oraz wielu nadzwyczajnych chwil, które dopiero nastąpią. Bądźmy czujni i doświadczajmy.
Ultraleggera powstała z myślą, o właśnie takich projektach jak MSN. Z myślą o miejscach, w których bohaterską rolę zrównoważonego ultralekkiego krzesła będzie mogła pełnić w obiekcie publicznym, służąc do siadania i podziwiania. Aby być komponowaną i sztaplowaną.
„Sztuki było dużo, ale krzesło tylko jedno”
~ Łukasz Gorczyca
~ Łukasz Gorczyca
(polski historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw,
współzałożyciel Galerii Raster)
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do takiego doświadczania. Dopiero pełne obcowanie z jego skalą, światłem i przestrzenią tworzy opowieść kompletną. Podobnie jest z naszym krzesłem Ultraleggera - doświadczenie go w pełni, czyni z tego obiektu użytkowego, zrównoważone dzieło sztuki i ultralekką narrację o wartościach Zieta Studio.
Ultraleggera jest projektem zaangażowanym społecznie. Jej waga piórkowa jest nie tylko emocjonalnym fenomenem, ale też odpowiedzialną decyzją o dostępności. Dzięki swojej funkcjonalności, Ultraleggera jest obiektem dla każdego pokolenia - stworzona by z łatwością być przesuwaną, przestawianą i przekazywaną.
Odpowiedzialność Ultraleggery polega także na jej trwałości - krzesło nie zestarzeje się — ani technologicznie, ani użytkowo. Powstaje z najwyższej jakości aluminium, które jako naturalny stop, może być wielokrotnie recyklingowane niemalże bez utraty jakości. Ultraleggera jest trwałym monomateriałowym obiektem dla generacji. Ale jedynie świadoma decyzja o jej ponownym przetworzeniu, może dopełnić jej cyrkularnej misji.
Nieustanna optymalizacja indeksu wagi, czyli stosunku masy obiektów do ich wytrzymałości, to jeden z obszarów poszukiwań materiałowych Oskara Zięty. Wykorzystanie potencjału algorytmów i technologii FiDU pozwala na tworzenie bardzo lekkich, stabilnych obiektów, które wytrzymują ogromne obciążenia. Ultraleggera, w wersji raw, waży nieco ponad 1660 g, a wytrzymuje obciążenie ponad 1,2 tony.
W Zieta Studio, porojektujemy obiekty monomateiałowe, zrównoważone i ultralekkie. Trwając przy tym w naszej idei less is less, czyli pragnienia mniej, konsumowania mniej i zużywania mniej. Pointą tych ultralekkich narracji jest właśnie Ultraleggera - krzesło odpowiedzialne, krzesło cyrkularne, krzesło dla pokoleń.
Zapraszamy do doświadczania sztuki i ultralekkości w MSN.