Maj 2024, to miesiąc naszej wyjątkowej obecności w luksusowym domu towarowym Bergdorf Goodman w Nowym Jorku przy współpracy z Bureau of Merchants.. Słynne witryny sklepowe są stałym elementem Piątej Alei od początku XX wieku. W ubiegłym roku współtworzyliśmy tę ekspozycję, w maju 2024 zapraszamy zaś do środka domu towarowego na jego trzecie piętro, gdzie w zaaranżowanym przez nas pop-up store opowiemy o fascynacji metalem, jego koloryzacji i o zrównoważonym rozwoju.
Kolor, powierzchnie, ikony
Ekspozycja w Bergdorf Goodman to podróż do świata koloru, odbić i technologii deformacji stali FiDU. To bliskie obcowanie z potęgą światła odbitego w polerowanych powierzchniach i spotkanie z ikonami designu. Takimi jak stołek PLOPP - laureat Red Dot, członek stałej ekspozycji Centrum Pompidou w Paryżu i manifest technologiczny.
Konstelacje metalowych kropli
W stalowych lustrach Zieta Studio możemy się po prostu przeglądać, ale możemy też dostrzec w nich opowieść o ewolucji kropli wody. O tym, jak zmienia ona swój kształt—od obłej rosy po kanciaste brzegi szelfowych lodowców. W swej unikalnej formie łączą bioniczną estetykę z opowieścią o deformacji stali. W Bergdorf Goodman Tafle hipnotyzują w wykończeniach Deep Space Blue. Te subtelne przypominające ścienne klejnoty obiekty dopełniają przestrzenie jako niepowtarzalne konstelacje lub jako pojedyncze, lustrzane rzeźby.
Opowieści G - bioniczny indywidualizm
Podsumowaniem naszych fascynacji bioniką i potencjału projektowania parametrycznego są unikatowe obiekty z serii G. Ich podstawy wiją się pod blatami niczym korzenie drzew. Nawiązując do organicznych form i ciągłej zmienności naturalnych procesów. Bioniczne obiekty powstają dzięki połączeniu technologii FiDU z dedykowanym im algorytmem parametrycznym. Stół G-Table i G-Console łączą współczesną formę rzeźbiarską z zawsze indywidualnie zaprojektowanym kształtem blatu. Są sumą wątków między materiałowych dialogów — metalu z drewnem, kamieniem i betonem.
Bo mniej znaczy mniej
Zieta Studio kieruje się minimalizmem formy i materiału, zaczynając już od poziomu koncepcyjnego. Pracujemy z materiałem, ale także redukujemy wirtualną przestrzeń potrzebną do przechowywania. Nadrzędnym celem badań nad technologią FiDU jest zmniejszenie zużycia energii i ilości metalu tak bardzo, jak to możliwe. Dlatego prace Oskara Zięty nie są jedynie narracją o estetyce i formie. Prowadzą głęboki dialog z odbiorcami na temat odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji - dla przyszłych pokoleń.
Innowacja wielkoskalowa
Istotą fenomenu Zieta Studio jest wykorzystanie zaawansowanej technologii deformacji stali FiDU. Wieloletnie badania materiałowe, zapoczątkowane przez Oskara Ziętę podczas pracy doktorskiej na ETH w Zurychu - dziś są symbolem technologii przyszłości. Na bliższe spotkanie z FiDU zapraszamy w odcinku nr. 2 amerykańskiego programu EuropeByDesign, który w tym roku będzie emitowany w 22 lokalnych kanałach telewizyjnych stacji CBS, a online dostępny jest na Europe ByDesign: Innovations!
Nowojorskie podboje Zieta Studio
Przy okazji naszej obecności w Nowym Jorku zapraszamy również na 35. edycję ICFF wiodących targów wnętrzarskich w Ameryce Północnej. W tym roku komponujemy polerowaną stal nierdzewną z odcieniami złota, ideą less is less i odpowiedzialnością środowiskową. Będziemy osobiście w Javits Center od 19 do 21 maja 2024.
Zieta Studio we współpracy Bureau of Merchants
Zieta Studio we współpracy Bureau of Merchants
Ekspozycja w Bergdorf Goodman's Men's Store
745 5th Ave
New York, NY 10151